metal dedektörü - altın define maden arama metal dedektörleri sayfası

anasayfa

 

MINER A-100 PROFESYONEL METAL DEDEKTÖR

Miner A-100 Profesyonel Metal Dedektör, gelişmiş metal ayırım hassasiyeti ile dünyanın en derin arama yapan ve uzmanlar tarafından en çok tercih edilen metal ayırımlı dedektörlerinden biridir.

Değerli metalleri değersiz metallerden ayırır. Dedektörün toprak etkisi tek tuşla otomatik olarak ayarlanabilir. VLF (çok düşük frekans, 6.99 kHz) çalışma özelliği sayesinde tespit derinliği birçok metal dedektörden fazladır. 

 

altın define metal dedektörleri

metal dedektörleri altın define maden define metal dedektörü 2

 

1) DERİNLİK TESTİ (METAL DEDEKTÖR ALMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKİR)

 

Herhangi bir metal dedektörün maksimum tespit derinliği havada yapılacak birkaç basit test ile ölçülebilir.

 

a) Testi yapılacak metal dedektör, metalsiz bir ortamda, ahşap masaya yatırılır.

b) Sıfırlaması yapılır.

c) Yeraltında tespit edilmesi hedeflenen büyüklükteki metal, test edilen metal dedektörün önüne getirilir.

d) Genellikle testlerde yuvarlak tepsi (halka) şeklindeki büyük bir metal kullanılır.

e) Metal, dedektörün arama başlığının karşısında hareket ettirilir.

f) Cihazın havada bu metale sinyal verdiği mesafe ölçülür.

g) Ölçülen bu mesafe; çok uzun yıllar yeraltında kalarak sıcaklığın, basıncın, nemin etkisiyle fiziksel, kimyasal, biyolojik değişime uğramış gömülü metalin toprak altında tespit edilebileceği maksimum derinliğe yakındır.

 

Metal dedektörün çok uzun yıllar yeraltında kalmış büyük bir metali tespit edebileceği maksimum derinlik bu test ile görülür.

 

DİKKAT:

 

a) Bu test sırasında, metal dedektörü ile hareket ettirilen metal arasında hiçbir madde (içi görünmeyen stand, içi görünmeyen yapay duvar, vb.) olmamasına dikkat edilmelidir.

 

b) Yukarıda anlatılan hava testi Miner A-100 Profesyonel Metal Dedektör'e uygulandığında; maksimum tespit derinliği küçük başlık ile 2 metre, büyük başlık ile 2,5-3 metre civarında olmaktadır. Bu sayısal değerler hava şartlarına göre değişebilir.

 

 

2) METAL DEDEKTÖRLERİN TESPİT DERİNLİĞİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER

 

Metal dedektörlerin tespit derinlikleri; metalin yeraltında bulunma süresi, toprağın mineral yapısı, metalin yüzey alan genişliği, metalin cinsi, metalin yeraltında duruş şekli, kullanıcı tecrübesi gibi değişken faktörlere bağlıdır.

 

 

3) ÇOK ESKİDEN GÖMÜLMÜŞ METALİN TESPİT EDİLEBİLME DERİNLİĞİ

 

a) Miner A-100 Profesyonel Metal Dedektör ile: Toprak altında en az 100-150 yıl kalarak toprak ile kimyasal, fiziksel, biyolojik etkileşimini tamamlamış büyük bir metalin, uygun toprak şartlarında tespit edilebileceği maksimum derinlik 2,5-3 metre civarındadır.

 

b) Klasik bir metal dedektör ile: Toprak altında en az 100-150 yıl kalarak toprak ile kimyasal, fiziksel, biyolojik etkileşimini tamamlamış büyük bir metalin, uygun toprak şartlarında tespit edilebileceği maksimum derinlik 40-50 cm civarındadır.

 

 

4) YENİ GÖMÜLMÜŞ METALİN TESPİT EDİLEBİLME DERİNLİĞİ

 

Test amacıyla yeni gömülmüş 60 cm x 60 cm x 1 cm boyutlarında bir metal plakanın, profesyonel bir metal dedektör ile uygun toprak şartlarında tespit edilebileceği maksimum derinlik 1-1,5 metre civarındadır. Toprak altında uzun yıllar kalan metal çok daha derinden tespit edilebilecektir.

 

DİKKAT:

 

Yeni gömülen metal ile test yapmak yanıltıcı olabilir, çünkü araştırmacılar genellikle çok eski tarihlerde gömülmüş metalleri arar. Kullanıcılar yeni metalleri gömüp test etmek yerine, araştırmalarda buldukları metaller üzerinden performans değerlendirmesi yapmalıdır.

 

 

5) MINER A-100 PROFESYONEL METAL DEDEKTÖR İLE DUVAR TESTİ

 

Miner A-100 Profesyonel Metal Dedektör, 60 cm kalınlığındaki beton duvarın arkasından 8,5 cm çapında bilezik şeklindeki metali tespit edebilmektedir. Klasik metal dedektörler, duvarın arkasındaki metal bileziği bu mesafeden tespit edememektedir.

 

 

 

6) METAL DEDEKTÖRLERİN ULAŞABİLECEKLERİ DERİNLİĞİN SINIRI

 

Günümüz metal dedektör teknolojisi dahilinde, hiçbir metal dedektör (profesyonel dahi olsa) 3 metreden daha derine gömülmüş metalleri tespit edememektedir. 3 metreden daha derinde olan metaller, profesyonel metal dedektörlerin tespit kapasitesi dışındadır. 3 metreden daha derinde yapılacak araştırmalarda; anasayfada yeralan, MINER markalı, diğer ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

 

MINER A-100 PROFESYONEL METAL DEDEKTÖR İLE HAVA VE DUVAR TESTLERİNİN YAPILMASI

 

altın arama dedektörü 

altın arama dedektörleri

Yukarıdaki örnekte; soldaki resimde bulunan 8,5 cm çapındaki bilezik şeklindeki metal (alüminyum), 60 cm kalınlığındaki beton duvarın arkasından, Miner A-100 Metal Dedektör ile tespit edilebilmektedir. Sağdaki testte; 33 cm çapındaki büyük arama başlığı (bakır), yaklaşık 2,5 metre mesafeden, 33 cm çapındaki büyük arama başlığı takılı Miner A-100 ile tespit edilebilmektedir.

 

 

Yukarıdaki duvar testinde; sağdaki resimde yeralan Miner A-100 Metal Dedektör, 60 cm kalınlığındaki beton duvarın arkasında bulunan, 2 metre mesafedeki, soldaki resimde görülen, tepsi şeklindeki kendi arama başlığını (bakır sarımlı, 33 cm çapında) tespit edebilmektedir. Metal dedektör beton duvarın diğer tarafındadır. Miner A-100 Metal Dedektör'ün gönderdiği sinyal duvarı aşarak, duvarın arkasında bulunan metalin varlığını işaret etmektedir. Hedef metali tutan karton kutuların içi boştur. Bu testte, metal dedektör ile hedef metal arası mesafe yaklaşık 2 metredir.

DİKKAT: Yukarıdaki örnekler maksimum tespit mesafesini gösterebilmek içindir. Bu sayısal değerler hava şartlarına, ortam şartlarına, kullanıcı tecrübesine bağlıdır ve değişebilir.

 

 

İlginize çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Saygılarımızla.

 

anasayfa

 

(c) Copyright 1996-2018 | Özdemirli Madencilik Tic. Ltd. Şti. | Adres: Uzgörenler Sok. No.14 Pasaj-7 Demirlibahçe Ankara

Tel: (0545) 363 71 05 - (0505) 460 83 70

info@metaldedektor.net