metal dedektörü - dedektör - elektromanyetik alan tarama dedektörleri sayfası

anasayfa  |  profesyonel metal dedektör  |  manyetik dedektör  |  elektromanyetik dedektör 

jeofizik cihazı  jeo-elektromanyetik gravite dedektörü

sanayi metal dedektörleri  |  biz kimiz

 

MINER A-700 JEO-ELEKTROMANYETİK DEDEKTÖR

dedektör

Dedektör dört parçadan oluşmaktadır. Cihazın büyüklüğü, resmin alt tarafındaki bir adet kalem pil ile kıyaslanarak anlaşılabilir. Miner A-700 dünyanın en küçük yeraltı araştırma cihazlarından biridir. Tüm parçalar bir çantanın alt kısmına yerleştirilerek sahada dolaşılır. Cihaz titreşim ve ses ile hedefin olduğu yerde kullanıcıyı uyarır.

Jeo-elektromanyetik dedektör, yeraltında gömülü olan cisimleri tespit edebilmek için kullanılır.

 

MANYETİK SAPMA NİÇİN OLUR?

 

Toprağın mineral içeriğinin manyetik şiddetine etkisi büyüktür. Bir maddeyi yeraltına gömmek için bir çukur açılacak, madde çukura yerleştirilecek, çukurun üzeri kapatılacaktır. Bu işlem sırasında toprak karışacak, manyetik mineraller yer değiştirecektir. Kazma-gömme işlemi sebebiyle yer değiştirmiş, bozulmuş ve karıştırılmış toprak ile bozulmamış toprak arasında manyetik farklılık görülebilir. Fiziksel, kimyasal, biyolojik etkiler ile zaman geçtikçe bu fark belirginleşebilir. Bu fark sayesinde gömülü olan madde (manyetik olsun-olmasın) Miner A-700 ile bulunabilir.

 

Yeraltına uzun yıllar önce gömülmüş manyetik maddenin (özellikle metal) olduğu noktada; hem gömülü metalden, hem de maddenin üzerini örten bozulmuş topraktan kaynaklanan manyetik bir sapma oluşur. O noktada dünyanın doğal manyetik alanı değişir.

 

Elektromanyetik alanda, maddelerin davranışları normalden farklı olabilir. Normal şartlarda manyetik alanda değişime sebep olmayan bir madde, ultra yüksek veya ultra düşük frekanslı elektromanyetik alanın etkisinde kaldığında, manyetik alan şiddetinde değişime sebep olabilir.

 

define dedektörleri

 

ELEKTROMANYETİK SİNYALLER NASIL DEĞİŞİR?

 

 

Çizim 1'de yer alan verici, çevresine ve toprak altına ultra yüksek frekanslı sinyaller göndermektedir. (sol üstteki çizim)

 

Çizim 2'de alıcı, vericiden gelen sinyalleri kesintisiz olarak almaktadır. (sağ üstteki çizim)

 

 

 

Çizim 3'de verici ve alıcı arasındaki sinyal alış-verişi bozulmaktadır. Vericinin gönderdiği birincil radyo dalgalarına karşılık, yeraltında bulunan iletken maddelerin çevresinde ikincil bir elektromanyetik alan oluşmaktadır. Alıcı, zayıflamış veya bozulmuş olan sinyali tespit ettiğinde, uyarı verir. Alıcının uyarı verdiği nokta, büyük ihtimalle, sinyalin bozulmasına sebep olan gömülü iletken maddenin bulunduğu yerdir. Madde, alıcı verici arasındaki hat üzerinde bir noktada da olabilir. İletken maddenin bulunduğu maksimum derinlik, alıcı-verici arası mesafe kadardır.

 

 

 

 

Yukarıdaki çizimde; kullanıcı, üç parçadan oluşan Miner A-700 ile arazide araştırma yapıyor.

 

Yeraltında gömülü olan manyetik madde; kendi çevresinde, dünyanın doğal manyetik alanından farklı bir manyetik alan yaratıyor.

 

Miner A-700 ile sahada dolaşan kullanıcı; manyetik maddenin üzerine geldiğinde, cihaz; jeomanyetik değişimi tespit edecek (gömülü maddeden ve/veya kazma-gömme sebebiyle bozulmuş topraktan kaynaklanan), ekrandaki jeomanyetik alan değeri ani olarak değişecektir. Dedektör titreşim ve ses ile kullanıcıyı uyaracaktır.

 

Bu sayede gömülü maddenin yeri tespit edilecektir.

 

Cihaz; iki adet sinyal üreteci sayesinde, uyku halindeki toprağı ultra yüksek ve ultra düşük frekanslı radyo dalgaları ile tetikleyerek, doğal manyetik alanda yapay bir değişikliğe sebep olur. Bu sayede normalde tespiti mümkün olmayan anomaliler bulunabilir. Manyetik duyarlılık arttırılır.

 

Yaratılan elektromanyetik alandaki yeni manyetik şiddet değerleri (manyetik suseptibilite) takip edilerek; hem gömülü maddeler, hem de metalik maden yoğunlaşmaları bulunabilir.

 

 

MINER A-700 İLE ARAŞTIRMALAR NASIL YAPILIR?

MINER A-700 JEOMANYETİK SİSTEM

 

MINER A-700 GÖRÜNTÜLEYİCİ

 

MINER A-700 ELEKTROMANYETİK SİSTEM (PROFESYONEL)

 

MINER A-700 ELEKTROMANYETİK SİSTEM (PRATİK)

 

 

ARKEOLOJİK ALANLARIN TESPİTİ

 

Toprak içinde bulunan dağılmış ve gelişigüzel yönlenmiş (kırmızı oklar) manyetik elementler, yüksek sıcaklık sonrası soğumayla birlikte o anki manyetik alana (mavi oklar) göre yönlenir. Antikçağda, metal ve toprak eşya üretim yerlerindeki yüksek sıcaklık veya yangınlar, üretilen eşyaların manyetik yapısını o günkü doğal manyetik alana göre yönlendirmiştir.

Günümüzdeki doğal manyetik alan, o tarihlerdekinden farklıdır. Bu farklılıktan yararlanılarak antik kentler, antik maden ocakları, antik fırınlar, manyetik metaller tespit edilebilir.

Manyetik metallerden yapılmış eşyalar, büyüklüklerine ve manyetik element içeriklerine göre, dünyanın doğal manyetik alanının yönünü saptırabilirler. Bu sapmayı Miner A-700 ile görebilmek mümkündür.

 

YERALTINDA GÖMÜLÜ OLAN MADDELERİN TESPİTİ

 

(a) Yukarıdaki örnekte farklı mineral içeriğine ve manyetik özelliğine sahip toprak katmanları var.

                                          

(b) Bir miktar toprak kazılarak kenara konuluyor. Kenara konulan toprak, farklı manyetik özelliğe sahip yerüstü ve yeraltı toprağının bir karışımı. Yerüstü 100 birim, yeraltı 50 birim manyetik özelliğe sahip. Toprağın üzerinde bir cisim var.                               

 

(c) Cisim açılan boşluğa yerleştiriliyor.                                                           

 

(d) Boşluk, kenara atılmış toprak ile dolduruluyor. Cisim; karışmış, yer değiştirmiş ve bozulmuş toprağın altında kalarak gömülmüş oluyor.

 

(e) ve (f) Zaman geçtikçe; fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkiler sebebiyle, karışmış, bozulmuş ve yer değiştirmiş toprağın çevresindeki toprağa göre manyetik etkisi belirginleşiyor.

 

 

TESPİT:

Cihaz, jeomanyetizmayı gerçek zamanlı olarak ölçerek sapmayı tespit eder. Toprağın üç eksenli jeomanyetik büyüklüğünü ölçer, sonucu özel bir formül ile tek, mutlak değere dönüştürür. Toprağın elektromanyetik iletkenliğini de ölçer.

 

UYARI:

Alıcı ekranındaki jeomanyetizma değeri ani olarak değişir. Cihaz, jeomanyetik ölçümdeki ani değişimi titreşim ve ses ile belli eder. Cihaz ekranındaki ani sayısal değişim, elektromanyetik ölçümde hedefin yerini belli eder.

DERİNLİK: Miner A-700'ün bir derinlik sınırı yoktur. Cihaz yeraltına sinyal göndermek yerine, yeraltından gelen jeomanyetik sinyali test eder. Bir madde ne kadar derine gömülürse, ne kadar fazla toprağın yeri değiştirilirse, bu işlemin üzerinden ne kadar uzun süre geçerse, manyetik sapma o kadar belirgin olacağından, gömülü maddenin tespiti kolaylaşacaktır.

GÜVENLİK: Miner A-700 uyduya veri göndermez. Dört parçadan oluşur. Hem donanım, hem de yazılım olarak özeldir. %100 güvenlidir.

TESTLER: Miner A-700'ün üretim testlerini ABD'nin Arizona bölgesinde yapmaktayız. Çünkü bu bölge, toprağa Mars yüzeyi gibi kırmızı rengi veren demir oksitçe zengindir. Yüksek manyetizma sebebiyle dalgalanmalar bu toprak yapısında daha belirgin olmaktadır.

BÜYÜKLÜK:

Toplam boyutlar: 20 cm x 12 cm x 3 cm. Ağırlığı: 400 gram

 

Yukarıda, vericiden gelen sinyallerin yeraltındaki iletken maddenin (metal, maden) çevresinde nasıl ikincil bir manyetik alan yarattığını görebilirsiniz. İkincil alan, birincil alanı bozar. Bu durum hem jeomanyetik, hem de elektromanyetik sapmaya sebep olabilir.

Kendi vercisi (elektromanyetik): Miner A-700, kendi vericisinden gelen sinyalin bozulmuş halini tespit eder. Bu sayede, metrelerce derindeki anomali (metal, maden) bulunabilir.

Mobil tarama (manyetik): Miner A-700, sinyal üreteci ile beraber mobil olarak kullanıldığında, kilometrelerce ötedeki başka bir vericiden yayılan birincil sinyallerin iletken madde sebebiyle oluşturduğu ikincil manyetik alanı da tespit edecektir. Bu şekilde, derinlik sınırı olmadan tarama yapılabilir.

 

 

İlginize çok teşekkür ediyor, sağlık, mutluluk, başarı dolu günler diliyoruz. Saygılar.

 

anasayfa  |  profesyonel metal dedektör  |  manyetik dedektör  |  elektromanyetik dedektör 

jeofizik cihazı  jeo-elektromanyetik gravite dedektörü

sanayi metal dedektörleri  |  biz kimiz

 

(c) Copyright 1996-2018  |  Özdemirli Madencilik Tic. Ltd. Şti.  |  Adres: Uzgörenler Sok. No.14 Pasaj-7 Demirlibahçe Ankara

Tel: (0545) 363 71 05  -  (0505) 460 83 70

info@metaldedektor.net