metal dedektörü - dedektör - deprem dedektörleri sayfası

anasayfa  |  profesyonel metal dedektör  |  manyetik dedektör  |  elektromanyetik dedektör 

jeofizik cihazı  |  jeo-elektromanyetik gravite dedektörü  |  maden su dedektörü 

deprem dedektörü  |  canlı dedektörü  |  sanayi metal dedektörleri  |  biz kimiz

 

MINER A-1500 DEPREM DEDEKTÖRÜ

dedektör deprem dedektörü

Miner A-1500; özel algılayıcılar ile verileri ölçerek gösteren iki adet mini bilgisayar, sinyal üreteci, adaptör ve kablodan oluşmaktadır.

 

1) Depremlerin önceden tespiti mümkün müdür?

Depremlerin önceden tespiti konusunda bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Miner A-1500 bu konuda değerlendirilmesi gereken çok önemli bir alternatiftir. Binlerce kişinin hayatının kurtulmasını sağlayabilir.

 

2) Miner A-1500 deprem olmadan haber verebilir mi? Bu konuyla ilgili çalışan kurumlar var mı?

Miner A-1500; büyük depremler öncesinde, dünyanın doğal manyetik alanında ve yerçekiminde ani değişimlerin görülebileceği ihtimali üzerine geliştirilmiş bir sistemdir.

Askeri ve sivil (üniversite) rasathaneler, diğer ölçümlere ek olarak, yer manyetizmasının değişimini de  takip etmektedir. Ancak, ölçüm istasyonları arasında çok uzun mesafeler vardır, istasyonlar yetersiz kalmaktadır. Deprem gibi önemli bir konuda, jeomanyetik ve gravite (yerçekimi) ölçümlerinin; her sokakta, her mahallede dikkatle yapılması ve takip edilmesi gerekir.

Sinyal üretecinden gelen, ultra yüksek frekanslı elektromanyetik dalgaların altında, doğal manyetik alan şiddeti ve yerçekimi ölçülür. Sonuçlar ekrandan izlenebilir.

Cihazın tespit edebileceği değişimler, büyük bir depremin işareti olabilir. Böyle bir durumda, deprem öncesinde tedbirler alınabilir ve binlerce hayat kurtarılabilir.

Jeomanyetizma ve gravite değişimleri bir depreme işaret edebilir. Bu sistem ile depremlerin haftalar, günler, dakikalar öncesinden tespiti mümkün olabilir.

 

3) Miner A-1500 ne ölçer?

Miner A-1500, ultra yüksek frekanslı elektromanyetik dalgaların etkisindeki doğal manyetik alanı ve yerçekimini 3 eksenli olarak ölçer. Jeomanyetik alan ve gravite ölçüm sonuçlarını sayısal değer olarak ekranda gösterir. Ölçülen veriler belirli aralıklarla incelenir ve ani değişim olup olmadığı kontrol edilir. Manyetik alanda ve yerçekiminde ani bir artış ya da azalış görüldüğünde, tedbir alınır. Vakit kaybedilmeden rasathaneler ile temasa geçilir.

 

4) Bu cihazı kim kullanabilir?

Cihazın ciddiyetle kullanılması, verilerin dikkatle takip edilerek incelenmesi gerekir. Belediyeler, okullar, devlet kuruluşları, özel şirketler, araştırma kurumları için uygundur.

 

 

 

5) Cihaz nasıl kullanılır?

 

Miner A-1500'ün çantası ölçüm alanındaki bir noktada sabitlenir. Çevrede yapay manyetik ve elektromanyetik alan kaynaklarının olmamasına dikkat edilir. Sinyal üreteci, özel alıcılı mini bilgisayarların (algılayıcı 1, algılayıcı 2) ortasına yerleştirilir. Üçü de sabitlenir. Üreteç çalıştırılır ve verici ultra yüksek frekanslı elektromanyetik sinyaller yaymaya başlar. Manyetik alan ve yerçekimi ölçüm işlemi başlatılır. Ekrandaki değerler belirli aralıklarla kontrol edilir. Değerlerin artışına ve azalışına bakılır. Değişimler yorumlanır. Ani ve çok belirgin değişimlerde tedbirler alınır. Çünkü bu değişimler yaklaşmakta olan bir depremin işareti olabilir.

 

 

6) Niçin sinyal üreteci kullanılıyor?

Bir maddenin; belirli bir frekanstaki radyo sinyallerinin yarattığı elektromanyetik alanın yardımıyla, boyutsuz olarak, mıknatıslanabilme seviyesine manyetik duyarlılık diyoruz. Bu yöntemi jeolojik ve arkeolojik araştırmalarda kullanıyoruz. Bazı maddelerin (elementlerin, minerallerin) sinyal üreteci ile yaratılan alan içindeki davranışları, doğal manyetik alanın yönüne ve şiddetine etki edebilir.

Şehir ve kasabalardaki çevresel sebeplerden dolayı, manyetik alan, farklı sinyallerin etkisi altındadır.

Algılayıcının hemen yanında, ultra yüksek frekanslı bir sinyal üretecinin bulunması; ölçüm yapılan her noktadaki doğal manyetik alanın ve yerçekiminin, sabit bir elektromanyetik kaynak altındaki büyüklüğünün test edilmesini sağlar.

 

7) Manyetik alanın hangi ekseni ölçülüyor?

Yer manyetik alanının yedi bileşeni vardır. Bunlar F, H, Z, X, Y, D, I'dir. D ve I açı değeridir. Diğer beş bileşen microtesla cinsinden ölçülebilir. Miner A-1500 ile yerin; yatay-kuzey-güney, yatay-doğu-batı, düşey bileşenleri ölçülür ve sonuçlar dikkatle incelenir.

Cihaz, yerçekiminin de; x, y, z olarak üç bileşenini ölçmektedir.

 

 

8) Bu cihaz ile siz ölçüm yapıyor musunuz?

 

Evet. Büromuzun bulunduğu yerin yakınlarında (Demirlibahçe İlköğretim Okulu, Mamak, Ankara) bir süredir hem jeomanyetik, hem de gravite ölçümleri yapıyoruz. Test sonuçlarını kontrol ediyoruz.

 

Bu ölçümler sadece bulunduğumuz bölge içindir. Farklı bölgelerde ölçümlerin yapılıp izlenmesi gerekir.

 

 

 

9) Dedektörün teslimat süresi ne kadardır?

 

Siparişten bir hafta sonra teslimat yapılabilir. Bu süre özel üretim ve test içindir.

 

 

 

10) Dedektörün testlerini nerede yapıyorsunuz?

 

Dedektörün aylar süren testlerini, dünyanın en aktif deprem alanlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco Körfez Bölgesi'nde yapıyoruz. San Andreas, Rodgers Creek, Hayward fayları bu bölgededir. Araştırma süresi içinde hem UC Berkeley'de kaynak taraması, hem de sahada cihaz ile ölçümler yapıldı. Belirli seviyelerde manyetik ve gravite değişimleri gözlendi. Bölgede sismik hareketlilik devam ettiği için, değişimler birbirini desteklemiş oldu. Test süresi içinde büyük bir deprem olmadı. 2032 yılına kadar bu bölgede 6,7 ve daha büyük deprem olma olasılığı % 62 olarak düşünülüyor. Araştırma sonucuna göre; her semtte, her sokakta içinde Miner A-1500'in bulunduğu bir deprem gözlem odası oluşturulması gerekmektedir. Bu çalışma, bu düzeyde, depremin önceden tespiti konusunda en güvenilir adımlardan birisi olacaktır.

24 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleşen ve 6 büyüklüğünde olan Napa, Kaliforniya depremini o tarihte çok yakınlarda olduğumuz için hissettik. O günlerde ölçümlere ara vermiştik. Sonraki günlerde yapılan ölçümlerde, normal manyetik ve gravite değerlerinin bir miktar değişmiş olduğunu gördük.

 

 

 

 

 

İlginize çok teşekkür ediyor, sağlık, mutluluk, başarı dolu, DEPREMSİZ günler diliyoruz. Saygılar.

 

anasayfa  |  profesyonel metal dedektör  |  manyetik dedektör  |  elektromanyetik dedektör 

jeofizik cihazı  |  jeo-elektromanyetik gravite dedektörü  |  maden su dedektörü 

deprem dedektörü  |  canlı dedektörü  |  sanayi metal dedektörleri  |  biz kimiz

 

(c) Copyright 1996-2017  |  Özdemirli Madencilik Tic. Ltd. Şti.  |  Adres: Uzgörenler Sok. No.14 Pasaj-7 Demirlibahçe Ankara

Tel: (0545) 363 71 05  -  (0505) 460 83 70  -  (0312) 362 55 64   /   Faks: (0312) 362 88 94

info@metaldedektor.net